Keskiviikko 6.11. Konferenssipäivä 1
 

Klo 9.15 Ilmoittautuminen ja kahvi, näyttelyalue aukeaa koko konferenssin ajaksi
 

YHTEINEN OHJELMAOSUUS KLO 10.00 – 12.00

 

Klo 10.00 Konferenssin avaus
Toimitusjohtaja Mari Puoskari, FCG Finnish Consulting Group Oy
Liiketoimintaryhmän johtaja Tarja Salonen, FCG Koulutus

Klo 10.15 Uudistuvat koulut ja päiväkotitilat osana kestävää yhteiskuntaa – hallituskauden näkymät
Ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen

Klo 10.45 Miksi rakennukset sairastuvat ja sairastuttavat?
Rakennusterveystiimin päällikkö Tapio Rokkonen, FCG Suunnittelu ja tekniikka

Klo 11.30 School as a Service – Koulu palveluna
Kiinteistösijoitusjohtaja Eetu Ristaniemi, Aalto-yliopistokiinteistöt

Kysymyksiä, kommentteja ja keskustelua

Klo 12.00 - 13.00 Lounas
Lounaan jälkeen konferenssi jatkuu rinnakkaisohjelmilla

RINNAKKAISOHJELMA
KLO 13.00-14.30 SALI 1.

Klo 13.00 Toteutus- ja hankintamuotojen vaikutukset hankkeelle
Johtava konsultti Kimmo J. Niemi, Ramboll Oy

Klo 13.30 Koulujen toiminnallisuus, tilatehokkuus ja uudet oppimisympäristöt – koulusuunnittelu Espoossa
Tilakehityspäällikkö Merja Narvo-Akkola, Espoon kaupunki, sivistystoimen esikunta 

Klo 14.00 Kaiken takana on palveluverkko-selvitys
Sivistysjohtaja Virpi Lehmusvaara ja Tilapalvelupäällikkö Ritva Lappalainen, Tuusulan kunta

 

RINNAKKAISOHJELMA
KLO 13.00-14.30 SALI 2.

Klo 13.00 Päiväkotitilat, mitoitukset ja historian havina
Kehittämispäällikkö Jarkko Lahtinen, Suomen Kuntaliitto 

Klo 13.30 Päiväkotitilat varhaiskasvatuksen työvälineenä – ajatuksia päiväkotien tila- ja palveluverkkojen suunnittelusta 
Yksikön päällikkö, palveluverkot Carola Harju, Helsingin kaupunki

Klo 14.00 Terveellinen hirsirakentaminen ja aistiystävälliset mukautuvat pedagogiset oppimisympäristöt – kokemuksia hirsipäiväkodeista
Toimitusjohtaja Minna Martikainen, Pilke päiväkodit Oy 

RINNAKKAISOHJELMA
KLO 13.00-14.30 SALI 3.

Klo 13.00 Sivistyspalveluiden kehittyvät tilat ja oppimisympäristöt
Kouluneuvos Aulis Pitkälä  

Klo 13.30 Koulutilojen turvallisuus – uudet oppimisympäristöt
Opetustoimen ylitarkastaja Mikko Helasvuo, Lounais-Suomen aluehallintovirasto 

Klo 14.00 Sisäilmaongelmat kuntien rakennuskannassa ja ongelmien hallinnan prosessit - SisäNyt - selvityshankkeen tuloksia
Tilapalvelupäällikkö Jussi Niemi, Suomen Kuntaliitto

 

 

Klo 14.30 - 15.00 kahvitauko ja verkostoituminen

RINNAKKAISOHJELMA
KLO 15.00-16.30 SALI 1.

Klo 15.00 Ajankohtaista RT-korteista
Liiketoimintajohtaja Jaana Matilainen, Rakennustieto Oy

Klo 15.30 Tulevaisuuden tilojen siirreltävyys ja muuntojoustavuus - Case Sipoo
Opetustoimen kehittämispäällikkö Riikka Strandström, Sipoon kunta, aluemyyntipäällikkö Timo Rinkinen, Adapteo Oy

Klo 15.45 Tulevaisuuden tilojen hiilijalanjälki ja sopeutuminen lapsimäärän muutokseen
Asiakaspäällikkö Sami Lammi, Parmaco

Klo 16.00 Kustannustehokas koulurakennuksen elinkaari
Rakennusneuvos Veli Hyyryläinen, Elementit-E Oy

Klo 16.15 Koulu- ja päiväkotitilat palveluna vuokramallilla
Asiakkuuspäällikkö Jussi Vikman, Hoivatilat Oyj

RINNAKKAISOHJELMA
KLO 15.00-16.30 SALI 2.

Klo 15.00 Varhaiskasvatuksen uudistuvat tilaratkaisut – Pietarsaaren tuleva Alma -päiväkoti
Varhaiskasvatusjohtaja Matilda Engström, Pietarsaaren kaupunki

Klo 15.30 Huomisen oppimisympäristöt
Sisustusarkkitehti, SIO Stiina Kiuru, sisustusarkkitehti Henna Saarela, Lekolar

Klo 15.45 OPS haastaa – oppimisympäristö vastaa
Toimitusjohtaja Topi Koskinen, Tevella Oy

Klo 16.00 Hommat hallintaan: Hyvinvointi ja oppimisen riemu kuuluu kaikille!
Luokanopettaja, opettajien kouluttaja, innovaattori, CEO Lea Tornberg, Coulu Systems Oy / LeaDo

Klo 16.15 Onko pedagogiikka nousemassa yhä tärkeämmäksi tekijäksi opetustilojen hankinnassa? – tutkimuksia aiheesta
Asiantuntijarehtori Marko Kuuskorpi, Kaarinan kaupunki/ Mediset Hoivarakentajat Oy

 

RINNAKKAISOHJELMA
KLO 15.00-16.30 SALI 3.

Klo 15.00 Sisäilma-asiat kuntoon kunnan tasolla – prosessi ja miten sitä johdetaan
Kehittämispäällikkö Tiina Simons, Tuusulan kunta, Sivistystoimi

Klo 15.30 Tilahallinta ja turvaratkaisut
Asiakkuusjohtaja Juha Juntunen, Visma

Klo 15.45 IS-VET opetusjärjestelmä – Tehokas ja turvallinen oppimisympäristö
Myyntijohtaja Tauno Hietala, IS-VET

 

 

Klo 16.30 - 18.00 Keskustelu jatkuu näyttelyalueella

Klo 18.15 - 20.45 Illallinen

 

Torstai 7.11. Konferenssipäivä 2

 

Klo 8.30 Kahvi, näyttelyalue aukeaa koko konferenssin ajaksi

Ohjelma alkaa rinnakkaisohjelmilla.

RINNAKKAISOHJELMA
KLO 9.00-10.30 SALI 1.

Klo 9.00 Saskyn Ikaalisten IDEA -kampus – uusi oppimisympäristö, jossa kolme oppilaitosta kohtaavat: Uudet mahdollisuudet opiskelijoille ja koulutuksenjärjestäjälle 
Rehtori Joni Liukkonen, Luoteis-Pirkanmaan oppilaitokset, SASKY koulutuskuntayhtymä

Klo 9.30 Ammatillisen koulutuksen uudet oppimisympäristöt Etelä-Pohjanmaalla
Kuntayhtymän johtaja Reija Lepola, Seinäjoen koulutuskuntayhtymä Sedu

Klo 10.00 Ritaharjun monitoimitalo – matkalla kohti voittavaa toimintakulttuuria
Monitoimitalon johtaja, rehtori Pertti Parpala, Oulun kaupunki

RINNAKKAISOHJELMA
KLO 9.00-10.30 SALI 2.

Klo 9.00 Tulevaisuuden oppimisympäristöt kehitetään kuntien, yritysten ja TKI –toimijoiden yhteistyönä
Sivistystoimen digikehittämispäällikkö Harri Luttinen, Espoon kaupunki 

Klo 9.30 Vuorovaikutuksen uudet muodot avoimissa oppimisympäristöissä
Tutkijatohtori Kreeta Niemi, Jyväskylän yliopisto

Klo 10.00 Kolmiportainen tuki ja oppimisympäristöt
Erityisluokanopettaja, KT Juha Majoinen, Vantaan kaupunki

 

 

RINNAKKAISOHJELMA
KLO 9.00-10.30 SALI 3.

Klo 9.00 Turvallisuutta pitää johtaa - arjen pienistä teoista kohti hyvää turvallisuuskulttuuria
Turvallisuusjohtaja Tiina Ranta, Laurea-ammattikorkeakoulu  

Klo 9.30 Miten voidaan tehostaa rehtorin työpanosta ja parantaa työhyvinvointia rakentamisprosesseissa?
Kehittämispäällikkö Niku Tuomisto,OAJ

Klo 10.00 Lapsilla ja opettajilla on oikeus oppimista tukevaan akustiikkaan - kuinka se toteutetaan
Opetustilojen konseptikehittäjä Pauli Pallaskorpi, Ecophon/ Saint-Gobain Finland Oy

Klo 10.30 - 11.00 kahvitauko ja verkostoituminen

RINNAKKAISOHJELMA
KLO 11.00-12.00 SALI 1.

Klo 11.00 Koulu- ja päiväkotihankkeiden rahoitus - mitä otettava huomioon? 
Erityisasiantuntija, rahoitusala Jari Vaine, Suomen Kuntaliitto

Klo 11.30 Koulu- ja päiväkotitilojen toteuttaminen – Case Turku 
Toimialajohtaja, sivistys Timo Jalonen, Turun kaupunki

RINNAKKAISOHJELMA
KLO 11.00-12.00 SALI 2.

Klo 11.00 Sipoonlahden koulu - uudistuvat oppimisympäristöt
Rehtori Eira Tuominen, Sipoon kunta 
Johtava konsultti Raila Oksanen, FCG Konsultointi    

 

RINNAKKAISOHJELMA
KLO 11.00-12.00 SALI 3.

Klo 11.00 Vuoreksen koulu ja uudistuvat oppimisympäristöt
Rehtori Leena Kostiainen, Tampereen kaupunki

 Klo 11.30 Hämeenkylän koulun uudistuvat tilat tukevat uutta oppimisnäkemystä
Rehtori Pasi Majasaari, Vantaan kaupunki

Klo 12.00 - 13.00 Lounas

Lounaan jälkeen ohjelma jatkuu yhteisellä osuudella.

YHTEINEN OHJELMAOSUUS KLO 13.00 – 15.00

Klo 13.00 Johdatusta iltapäivään
Erityisasiantuntija Lauri Kurvonen, OAJ

Klo 13.10 Ollaanko lapsiamme laittamassa avokonttoriin? - koulusuunnittelun pedagogiikkaa 
Professori Kirsti Lonka, Helsingin yliopisto

Klo 14.10 Uusi koulu – tilalla on merkitys
Professori, arkkitehti Ilmari Lahdelma, Tampereen teknillinen yliopisto

Klo 14.45 Konferenssin päätössanat
Johtaja Terhi Päivärinta, Suomen Kuntaliitto
Liiketoimintaryhmän johtaja Tarja Salonen, FCG Koulutus

Klo 15.00 Kahvit – hyvää kotimatkaa

 

****
Muutokset ohjelmaan mahdollisia.