Ohjelma

Torstai 14.10.                  


9.15  Aamukahvi


10.00  Tervetuloa tapahtumaan!
rehtori Päivi Saarelainen, Koulutuskeskus Salpaus


Teema: Ammatillinen koulutus muuttuu ajassa

Aamupäivän puheenjohtajana rehtori Päivi Saarelainen, Koulutuskeskus Salpaus


10.10   Ammatillinen koulutus muuttuu ajassa -keskustelu

  • toimitusjohtaja Veli-Matti Lamppu, Ammattiosaamisen kehittämisyhdistys AMKE ry
  • johtaja Terhi Päivärinta, Suomen Kuntaliitto
  • johtaja Laura Rissanen, Sivistystyönantajat

Keskustelun johdattelija: Rehtori Päivi Saarelainen, Koulutuskeskus Salpaus


10.45  Opetushallitus ammatillisen koulutuksen kehittäjänä 
pääjohtaja Minna Kelhä, Opetushallitus


11.15  Ajatuksia ammatillisesta koulutuksesta – kommenttipuheenvuorot

  • asiantuntija Riina Nousiainen, STTK
  • kuntayhtymän johtaja, rehtori Jaana Ritola, Koulutuskeskus Brahe
  • puheenjohtaja Jutta Vihonen, Suomen Ammattiin Opiskelevien Liitto – SAKKI ry


12.00  Kaikki mukaan – ammatillisen erityisopetuksen näkökulma
AMEO-verkoston puheenjohtaja, toimitusjohtaja, rehtori Jukka Kujala, Kiipulasäätiö


12.30  Lounas


Teema: Työllisyyspoliittiset toimenpiteet ja ammatillinen koulutus

Iltapäivän puheenjohtajana toimitusjohtaja Veli-Matti Lamppu, Ammattiosaamisen kehittämisyhdistys AMKE ry


13.30  Työllisyyden ja osaamisen liitto
työmarkkinaneuvos Teija Felt, Työ- ja elinkeinoministeriö
                    

14.15  Uusi työmarkkina ja osaamisen kehittäminen – asiat ratkaistaan paikallisesti
toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi, Keskuskauppakamari


14.45  Kahvitauko


15.15  Paneelikeskustelu: Työllisyyden ja osaamisen liitto

  • Hallitusneuvos Jan Hjelt, Työ- ja elinkeinoministeriö
  • Johtaja Maire Mäki, Pohjois-Pohjanmaan TE-toimisto
  • Rehtori, toimitusjohtaja Juha Ojajärvi, Perho Liiketalousopisto Oy
  • Henkilöasiakaspalveluiden johtaja Sari Oksanen, Tampereen kaupunki

Moderointi: johtaja Jarkko Huovinen, Suomen Kuntaliitto


16.15  Ensimmäisen päivän yhteenvetoa ja keskustelua
johtaja Laura Rissanen, Sivistystyönantajat


16.30  Ensimmäisen päivän ohjelma päättyy

18.00  Iltatilaisuus

20.00  Iltatilaisuuden ohjelmallinen osuus päättyy

 

Perjantai 15.10.


Teema: Ammatillisen koulutuksen hallituksen jäsenet ja muuttuva toimintaympäristö

Aamupäivän puheenjohtajana johtaja Laura Rissanen, Sivistystyönantajat


9.00  Hallituksen jäsen on työnantajan edustaja
neuvottelupäällikkö Hannu Freund, KT Kuntatyönantajat
         

9.30  Tauko
 

9.45  Paneelikeskustelu: Hallituksen jäsenet paljon vartioina

  • toimitusjohtaja, rehtori Kari Juntunen, Taitotalo
  • hallituksen puheenjohtaja Raine Lehkonen, Etelä-Savon koulutus Oy
  • yhtymähallituksen puheenjohtaja Tiina Montonen, Kotka-Haminan koulutuskuntayhtymä
  • johtokunnan puheenjohtaja Ulla-Maija Rajakangas, Kiipulan ammattiopisto

Moderointi:
elinkeinopoliittinen asiantuntija Jussi-Pekka Rode, Sivistystyönantajat  
kehittämispäällikkö Maarit Kallio-Savela, Suomen Kuntaliitto

                    

11.00  Alueellisia ratkaisuja osaajatarpeeseen
Kuntayhtymän johtaja Maria Taipale, Raision seudun koulutuskuntayhtymä Raseko
           

11.30  Aluetalous ja ammatillisen koulutuksen merkitys
toimitusjohtaja Minna Karhunen, Suomen Kuntaliitto


12.00  Ammatillisen koulutuksen painopisteet hallituskauden loppusuoralla
ylijohtaja Petri Lempinen, Opetus- ja kulttuuriministeriö, lukiokoulutuksen ja ammatillisen koulutuksen osasto


12.30  Tapahtuman päätössanat  
hallituksen puheenjohtaja Kari Kallonen, Ammattiosaamisen kehittämisyhdistys AMKE ry               


12.45  Lounas


Hyvää kotimatkaa!

 

***
Muutokset ohjelmaan mahdollisia.